MAGAZÍN PRE ZDRAVIE - KRÁSA - ŠTÝL - MÓDA A RODINA

IMIDŽ logo Časopis IMIDŽ

[Psychosomatické príčiny ochorení: Anémia....]
Psychosomatické príčiny ochorení: Anémia....
celý článok
[DETI, ZOZNÁMTE SA, TO JE VÁŠ NOVÝ OTECKO]
DETI, ZOZNÁMTE SA, TO JE VÁŠ NOVÝ OTECKO
celý článok
[Apríl v lunárnom kalendári a krása]
Apríl v lunárnom kalendári a krása
celý článok
Dnes je piatok 21. 07. 2017 | Meniny má Daniel

Do múzea priniesli kraslice autori z rôznych kútov Slovenska i zo zahraničia

07. Máj 2009, , rubrika: Reportáž

Dočasným domovom vyše piatich stovák kraslíc sa aj v tomto roku stalo Vihorlatské múzeum v Humennom. Už po sedemnásty raz v spolupráci s miestnou Okresnou organizáciou Únie žien Slovenska usporiadalo v priestoroch renesančného kaštieľa súťažno-predajnú výstavu Karpatská kraslica 2009. „Z malej regionálnej výstavy kraslíc sme sa dopracovali k podujatiu, ktoré  jednoznačne prekročilo hranice Slovenska a stalo sa podujatím s medzinárodným rozmerom. Karpatská kraslica sa postupne stala symbolom nových cezhraničných kontaktov, väzieb a priateľstiev,“ povedal na slávnostnej vernisáži riaditeľ Vihorlatského múzea Mgr. Vasil Fedič.

Karpatská kraslica hostila desiatky „krasličiarok” a „krasličiarov” nielen zo Slovenska, ale aj z Poľska, Maďarska či Ukrajiny. Práve naši východní susedia sa v Humennom v minulých ročníkoch prezentovali originálnymi kraslicami z jedinečného múzea kraslíc v Kolomyji a ukážkami nemenej unikátnej techniky rekonštrukcie desiatky rokov starých kraslíc. V tomto roku sa do súťaže prihlásilo 43 autorov z rôznych kútov Slovenska, z Maďarska i Poľska. Odborná  porota hodnotila estetické, výtvarné a realizačné prevedenie kolekcií. Konštatovala ich rôznorodosť i to, že vynikajú po technickej stránke, dekoratívnosťou a rozvíjaním  motívov.Nechýbali techniky batikovania, tradičné zdobenie voskom, madeira vytváraná navrtávaním či lepenie. Porota sa rozhodla oceniť piatich autorov bez určenia poradia. Z rúk riaditeľa múzea V. Fediča a predsedníčky OO ÚŽS Anny Capovej ocenenie prevzali: Mária Stojanová z Udavského za ucelenú kolekciu, ktorá vkusne a dekoratívne riešila plochu vajíčka niťou pripomínajúcou šitú čipku, Jana Lišivková z Vojčíc za precízne a náročné prevedenie a využitie slamy a Anna Keľarová z Rudlova za škrabanú techniku v obmedzenej farebnosti.. Stalo sa už tradíciou, že v tejto silne ženskej „disciplíne” sa nedajú zahanbiť muži a každý ročník si odnesú aspoň jednu z cien. Tentoraz na „stupni víťazov” stáli Jozef Hvozdík zo Sečoviec za originálnu kolekciu s využitím drôtu a slamenej aplikácie a Michal Pasternák z Humenného, rodák z Ruskej Kajne, za precíznu techniku batikovania, farebnosťou pripomínajúcu naše ľudové kroje. Poľskej autorke Anne Bielakovej, ktorá priznala, že k tejto „dedičnej” záľube vedie aj svojich synov, odovzdal mimoriadnu cenu predseda regionálneho ZMO Humenné Ing. Stanislav Rakár. Výstava Karpatská kraslica 2009 potrvá vo Vihorlatskom múzeu do 17. apríla. Verejnosť si ju môže prezrieť v pracovných dňoch od 8.00-17.00 hod.

Michal Pasternák, Humenčan s koreňmi v Ruskej Kajni, je pravidelným účastníkom Karpatskej kraslice. Kraslice zdobí od svojich dvanástich rokov. Dáva prednosť klasickému spôsobu zdobenia voskom. Jeho najobľúbenejšou farbou je modrá v kombinácii so žltou a červenou. Na vernisáži ochotne ukázal niečo zo svojho umenia návštevníkom.

Autorka: Jana Otriová

Foto: autorka

Do múzea priniesli kraslice autori z rôznych kútov Slovenska i zo zahraničia
Do múzea priniesli kraslice autori z rôznych kútov Slovenska i zo zahraničia


Časopis IMIDŽ

IMIDŽ - magazín pre zdravie, krásu, štýl, módu a rodinu

  • Vychádza 1. v mesiaci.
  • Vydáva: Ing. Daša Balogová - KAPA DAB, Prešov.
  • Šéfredaktor: Ing. Michal Balog, CSc.Spriatelené odkazyIMIDŽ - magazín pre zdravie, krásu, štýl, módu a rodinu | Vychádza 1. v mesiaci | Vydáva: KAPA DAB, Ing. DAŠA BALOGOVÁ, Prešov.
© Časopis IMIDŽ | wedesign - bart.sk