MAGAZÍN PRE ZDRAVIE - KRÁSA - ŠTÝL - MÓDA A RODINA

IMIDŽ logo Časopis IMIDŽ

[Psychosomatické príčiny ochorení: Anémia....]
Psychosomatické príčiny ochorení: Anémia....
celý článok
[DETI, ZOZNÁMTE SA, TO JE VÁŠ NOVÝ OTECKO]
DETI, ZOZNÁMTE SA, TO JE VÁŠ NOVÝ OTECKO
celý článok
[Apríl v lunárnom kalendári a krása]
Apríl v lunárnom kalendári a krása
celý článok
Dnes je piatok 21. 07. 2017 | Meniny má Daniel

POKOŽKA A JEJ SPRÁVNA HYDRATÁCIA

12. Máj 2009, , rubrika: Móda - Umenie - Krása

Ľudská koža je najväčším orgánom nášho tela. Skladá sa z viacerých vrstiev a jej štruktúru tvoria okrem iných látok aj keratíny a lipidy. Obsahuje približne 20 % vody, čo pokožku robí jemnou a vláčnou. Nízky obsah vody sa naopak prejaví jej vysúšaním, nepekným vzhľadom a náchylnosťou k infekciám.

Tento nepriaznivý stav spôsobuje mnoho faktorov. V súčasnosti prostredie zdraviu našej pokožky veľmi nepomáha. Tá sa prehnane dehydratuje nielen v zime, ale  v priebehu celého roka, kedy vplyvom extrémnych klimatických podmienok dochádza k úbytku prirodzenej vlhkosti pokožky. Táto strata vlhkosti sa neodráža len na jej nezdravom vzhľade, ale pokožku tým pripravuje o jej ochrannú funkciu. Pleť sa stáva citlivejšou a náchylnejšou na infekcie a rôzne kožné choroby. Najviac ohrozená je pleť na tvári, pretože tá je nepriaznivému prostrediu vystavená v najväčšej miere. Pokožka je suchá, napätá a hrubá, a tým oveľa ťažšie absorbuje  výživné látky obsiahnuté v krémoch. K tomu, aby si koža zachovala pekný a zdravý vzhľad a plnila pritom svoju ochrannú funkciu môžete prispievať najmä správnym stravovaním a vhodnou starostlivosťou. Dbajte o to, aby ste doma vždy našli kvalitný hydratačný krém a silno vysušenej pleti pomôžete aj vhodne zvolenou hydratačnou maskou. Pri príprave domácich masiek vám najviac pomôže ovocie a zelenina, pričom veľmi užitočné sú aj mliečne výrobky.

Rajčinová maskaNakrájajte 1/4 ošúpanej rajčiny, pridajte tri čajové lyžičky bieleho jogurtu, jednu čajovú lyžičku rozmixovanej uhorky, jednu čajovú lyžičku aloe vera gélu a tri čajové lyžičky pomletého ovsa. Všetko zmiešajte a pridajte dva mätové lístky, ktoré najprv podrvte tak, aby sa nich uvoľnila šťava. Naneste na tvár, prípadne krk a a po desiatich minútach opláchnite teplou vodou.


Uhorkovo-avokádová maska
Štyri polievkové lyžice najemno rozmixovanej uhorky a rovnaké množtvo avokáda spolu s vaječným bielkom a dvoma čajovými lyžičkami sušeného mlieka miešajte, kým nebude celá zmes úplne hladká. Naneste hmotu na tvár, prípadne krk a po tridsiatich minútach zmývajte striedavo teplou a studenou vodou.

Mliečno-mandľová maska
Príprava tejto masky je veľmi jednoduchá, stačí keď k jednej polievkovej lyžici mandľového oleja pridáte dve čajové lyžičky mlieka, a v tom rozpustíte trošku cukru. Nanesiete na pleť a po 15-tich minútach zmyjete najprv vlažnou a potom studenou vodou.

Mrkvovo-medová maska
Suchú pokožku môžete ošetriť aj zmesou, ktorú získate zmiešaním piatich čajových lyžičiek medu a dvoch lyžičiek mrkvového džúsu. Podobne ako v predchádzajúcom prípade nechajte pôsobiť 15 minút a opláchnite najprv vlažnou a potom studenou vodou. Hovorí sa, že najlepšou pleťovou maskou je práve med, pretože pomáha póry otvoriť a očistiť. Ak sa vám nechce pripravovať zložitejšie masky, hydratovať pleť môžete aj menej komplikovaným spôsobom, prostredníctvom dužiny vybraných druhov ovocia. Skvelú hydratáciu pleti poskytnete napríklad tým, že na ňu nanesiete rozmixovanú papáju. Pleť jednoducho opláchnete studenou vodou po 15-tich minútach pôsobenia. Podobne môžete využiť aj gél z aloe vera, dužinu z hrozna, z ktorého ale predtým odstránite jadierka, či jahody. Veľmi dobrým hydratantom pokožky je aj med, ktorý vysušenú pokožku ošetrí a zvláčni. Ak chcete vyskúšať exotiku, pleť dôkladne zvláčni aj kokosové mlieko, ktoré ale pred nanesením zrieďte troškou vody.

Ako správne aplikovať masku
Aby sa používanie masiek prejavilo na pleti želaným spôsobom, mali by sme jej tento komfort poskytovať aspoňraz za týždeň, ale minimálne raz za dva týždne. Masky leť prečistia, hydratujú a vyživia. Pri ich aplikovaní skúste dodržiavať nasledujúce inštrukcie.

1.V prvom rade sa postarajte o vlasy, aby ste s nimi počas nanášania a najmä pri zmývaní masky nemali zbytočné roblémy.
2.Pleť, prípadne pokožku na krku poriadne očistite, opláchnite teplou vodou a osušte.
3.Masku nanášajte prstami, aby ste ju čo najdôkladnejšie rozotreli po pokožke. Začnite na čele a pokračujte na líca, nos, bradu a krk. Vyhnite sa oblasti úst a očí, kde je pokožka príliš citlivá.
4.Masku nechajte pôsobiť tak dlho, ako odporúča návod. Najlepšie je pri tom oddychovať v horizontálne polohe so zatvorenými očami. Zrelaxujete sa a navyše vystrašíte menej členov rodiny, než keby ste sa s maskou voľne pohybovali v domácnosti.
5.Masku opláchnite a dajte si záležať, aby ste pleť dôkladne očistili. Väčšina masiek sa najprv oplachuje teplou vodou a potom studenou, tak aby sa póry očistenej pokožky uzavreli. Vždy však dodržiavajte návod a inštrukcie v ňom.
6.Nakoniec pleť osušte a naneste krém, ktorý normálne používate.


Správna výživa
Ako sme už uviedli skôr, pri starostlivosti o pleť nesmiete zabúdať na správnu výživu. Ak nepomáha starostlivosť zvonku, skúste sa napríklad zamyslieť nad tým, koľko vody denne vypijete. Voda je pri boji so suchou pokožkou neodmysliteľná. Okrem toho, že hydratuje telo,  odvádza z neho odpad, čo sa prejaví aj na sviežejšom a zdravšom vzhľade pokožky. Nezabúdajte preto na dostatočný prísun tekutín v podobe čistej vody a nesladených čajov pričom pomáha aj voda získaná z ovocia a zeleniny.  Pleť potrebuje prísun vitamínov nielen v podobe krémov, ale mala by ich získavať aj z potravín. Vitamín B, ktorý nájdete najmä v celozrnných výrobkoh, mäse, rybách a vajciach pleť posilňuje, spevňuje a zvláčňuje. Potravinami, ktoré by nemali chýbať vo vašom jedálnom lístku sú aj olivy, avokádo, rôzne druhy orieškov, rýb a olejov. Tie dodajú vášmu telu dostatok omega 3 a omega 6 mastných kyselín, a tým zabránia strate vody v kožných bunkách.

Autorka: (saš)

Foto: ZAT

POKOŽKA A JEJ SPRÁVNA HYDRATÁCIA
POKOŽKA A JEJ SPRÁVNA HYDRATÁCIA


Časopis IMIDŽ

IMIDŽ - magazín pre zdravie, krásu, štýl, módu a rodinu

  • Vychádza 1. v mesiaci.
  • Vydáva: Ing. Daša Balogová - KAPA DAB, Prešov.
  • Šéfredaktor: Ing. Michal Balog, CSc.Spriatelené odkazyIMIDŽ - magazín pre zdravie, krásu, štýl, módu a rodinu | Vychádza 1. v mesiaci | Vydáva: KAPA DAB, Ing. DAŠA BALOGOVÁ, Prešov.
© Časopis IMIDŽ | wedesign - bart.sk