MAGAZÍN PRE ZDRAVIE - KRÁSA - ŠTÝL - MÓDA A RODINA

IMIDŽ logo Časopis IMIDŽ

[Psychosomatické príčiny ochorení: Anémia....]
Psychosomatické príčiny ochorení: Anémia....
celý článok
[DETI, ZOZNÁMTE SA, TO JE VÁŠ NOVÝ OTECKO]
DETI, ZOZNÁMTE SA, TO JE VÁŠ NOVÝ OTECKO
celý článok
[Apríl v lunárnom kalendári a krása]
Apríl v lunárnom kalendári a krása
celý článok
Dnes je piatok 21. 07. 2017 | Meniny má Daniel

V ČOM TKVIE ÚSPECH TIBETSKEJ MEDICÍNY

07. Máj 2009, , rubrika: Výživa - Zdravie - Medicína

TIBETSKÁ MEDICÍNA lieči pôvod choroby a nie symptómy
V dôsledku toho, že Tibet je značne izolovaný od okolitého sveta, miestna medicína sa vyvíjala postupným odovzdávaním poznatkov z generácie na generáciu mnoho storočí. Z dôvodu neexistencie písma však len ústnym podaním z otca na syna. Týmto spôsobom vznikali celé  generácie liečiteľov a niektoré z nich sa zachovali až do dnešných dní. Uvedená tradícia sa zachovávala a nestrácala na popularite aj po vzniku tibetského písomníctva.

Ako za starých čias aj teraz základom vedy o tibetskej  medicíne je kánon pod názvom Štyri tantry ( Jud – Ši). Prvá tantra – predstavuje úvod do medicínskeho systému a obsahuje typológiu jednotlivých chorôb. Druhá tantra - uvádza základné pojmy tibetskej medicíny a kladie
v nej základ pohľadu na fyziológiu a patológiu. V tretej tantre podrobne opisuje všetky typy chorôb a v štvrtej tantre metódy diagnostiky a terapie. Po obsadení Tibetu Čínou v 1959 roku sa tradičný život zmenil od základu. Mnoho škôl , kláštorov bolo zničených a lekári boli nútení emigrovať do Indie. Napriek tomu tibetská medicína nezanikla aj vďaka dalajlámovi , ktorý v 1961 roku založil v severnej Indii v meste Darmsale Tibetský inštitút medicíny a astrológie. Tento inštitút má celý rad kliník po celej Indii a pripravuje špecialistov v tibetskej medicíne a  poskytuje lekársku pomoc ako Tibeťanom tak aj Indom. Významní tibetskí špecialisti cestujú po svete a odovzdávajú skúsenosti svojej práce v rôznych krajinách. Historická zásluha tibetskej medicíny je v organickom prepojení tibetskej medicíny s čínskou medicínou. Výsledná tibetská medicína je založená na dvoch základných učeniach. Prvým je učenie o troch životných energiách a učenie o energetických meridiánoch a biologicky aktívnych miestach (bodoch) na povrchu ľudského tela. Práve pomocou týchto bodov je možné aktívne vplývať na jednotlivé funkcie vnútorných orgánov (princíp reflexoterapie). Tibetská fytoterapia je výnimočný jav,  ktorej postupy a výsledky sú vysoko efektívne pokiaľ sú aplikované spolu s masážou a akupunktúrou na biologicky aktívne body. Tieto procedúry nielen zvyšujú energetiku organizmu , ale normalizujú činnosť všetkých vnútorných orgánov a riadiacich centier.

Autor: Ing. Michal Balog, CSc.
Foto: ZAT

V ČOM TKVIE ÚSPECH TIBETSKEJ MEDICÍNY
V ČOM TKVIE ÚSPECH TIBETSKEJ MEDICÍNY


Časopis IMIDŽ

IMIDŽ - magazín pre zdravie, krásu, štýl, módu a rodinu

  • Vychádza 1. v mesiaci.
  • Vydáva: Ing. Daša Balogová - KAPA DAB, Prešov.
  • Šéfredaktor: Ing. Michal Balog, CSc.Spriatelené odkazyIMIDŽ - magazín pre zdravie, krásu, štýl, módu a rodinu | Vychádza 1. v mesiaci | Vydáva: KAPA DAB, Ing. DAŠA BALOGOVÁ, Prešov.
© Časopis IMIDŽ | wedesign - bart.sk