MAGAZÍN PRE ZDRAVIE - KRÁSA - ŠTÝL - MÓDA A RODINA

IMIDŽ logo Časopis IMIDŽ

[Psychosomatické príčiny ochorení: Anémia....]
Psychosomatické príčiny ochorení: Anémia....
celý článok
[DETI, ZOZNÁMTE SA, TO JE VÁŠ NOVÝ OTECKO]
DETI, ZOZNÁMTE SA, TO JE VÁŠ NOVÝ OTECKO
celý článok
[Apríl v lunárnom kalendári a krása]
Apríl v lunárnom kalendári a krása
celý článok
Dnes je streda 28. 06. 2017 | Meniny má Beáta

Najčastejšie detské ochorenia v zimnom období


V detskom veku sa vyskytujú častejšie akútne ochorenia ako chronické na rozdiel od veku dospelého. Práve z tohto dôvodu primárna starostlivosť v Slovenskej republike je rozdelená pre všeobecného lekára pre deti a dorast a pre všeobecného lekára pre dospelých. Pediater sa viac venuje akútnym ochoreniam a prevencii, lekár pre dospelých skôr ochoreniam chronickým. Prečo sú deti častejšie akútne choré?
U detí sa imunita iba vyvíja. Bunková imunita do veku 3 rokov, protilátková imunita do 15 rokov. V tomto smere má nenahraditeľný význam kojenie. Matka prostredníctvom materského mlieka dáva dieťaťu hotové protilátky podľa ochorení, ktoré ona prekonala a dieťa je na začiatku života takto chránené. Žiadne sušené mlieka protilátky nemajú. Okolo štvrtého mesiaca sa veľmi pomaly začína imunita vyvíjať. Tento prirodzený vývoj môže byť narušený rôznymi toxínmi. Sú to napr. rôzne mikroorganizmy/ vírusy, baktérie, plesne, prvoky, parazity/ útočiace v nadmernej miere, nevhodná strava, psychická nepohoda...Taktiež imunitu narúša opakované užívanie antibiotík. V detskom veku prevažná časť zápalových ochorení hlavne dýchacích ciest je vírusového pôvodu. A na tie antibiotiká netreba. Stačí liečba tzv. symptomatická t.j. podľa príznakov. Pri teplote nad 38 st. C lieky na teplotu, na kašeľ podľa jeho charakteru buď na potlačenie kašľa, alebo na vykašliavanie. Dôležité je práve v začiatku vírusového ochorenia aktivovať obranné mechanizmy. Na to sú tiež veľmi úspešne homeopatiká. Antibiotiká je treba použiť buď pri komplikácii vírusového ochorenia alebo pri akútnom bakteriálnom ochorení. Odlíšiť tieto 2 typy ochorenia je skutočne lekárske umenie. V detskej ambulancii najčastejšie sa vyskytujú zápalové ochorenia dýchacích ciest. K nim patrí bežná nádcha, zápaly mandlí, zápaly hlasiviek, dutín, stredného ucha, priedušnice, priedušiek a pľúc. Zápaly dutín, stredného ucha, priedušiek a pľúc sú často komplikácia neliečených prechladnutí alebo chrípky. Chrípka je jeden z najobávanejších , najagresívnejších vírusov. Z histórie poznáme katastrofálne následky chrípkových epidémií. Určiť, či sa jedná o vírus chrípky alebo iný druh nie je jednoduché. Na lepšiu orientáciu sú zhrnuté príznaky chrípky a prechladnutia v tabuľke. Prechladnutie trvá kratšie ako chrípka, telesná teplota je len mierne zvýšená, pri chrípke je horúčka s triaškou. Chrípka je charakterizovaná výraznejšími celkovými príznakmi ako bolesti kĺbov, svalov, celková malátnosť. Chrípka vzniká náhle, prechladnutie pomaly. Výtok z nosa je skôr pri prechladnutí ako aj bolesť hrdla. Bežné prechladnutie vyliečime skôr ako chrípku. Z dôvodu zabránenia vzniku komplikácií je nevyhnutné začať s liečbou pri prvých príznakoch ochorenia. Prečo? Aby nedošlo ku bakteriálnym komplikáciám, nakoľko vírus chrípky svojim pôsobením na sliznice dýchacích ciest umožňuje zlepšovanie rozmnožovania baktérií.  Ako? Pokúsme sa to zhrnúť: Dôležitý je pokoj na lôžku. Dieťa neposielajme do školy. Potrebný je dostatočný príjem tekutín 2-3 litre denne na vyplavenie toxínov. Teda piť, piť, piť ... Bylinkové čaje/ baza, lipa, šípky/, neperlivá voda, ovocné šťavy riedené 2:1 s vodou. Sýtené vody sú nevhodné z dôvodu prekyslenia organizmu.
Prísun ovocia v množstve 1/2 kg denne pre zvýšené potreby C vitamínu a na aktiváciu reakcie imunitného ystému.B vitamíny v prírodnej podobe na aktiváciu reakcie slizníc, prísun zinku taktiež ako pomoc zaťaženej imunite. Ak to všetko máme zabezpečené, nasleduje liečba symptomatická podľa príznakov. Pri dodržiavaní týchto zásad je veľká pravdepodobnosť skorého vyliečenia. Po chorobe ešte nie je vhodná sa nadmerná fyzická zaťaž: cvičenie, športovanie. Obdobie rekonvalescencie trvá 3-5 dní, práve vtedy dochádza ku regenerácii organizmu. Nakoľko zápaly dýchacích ciest sa prenášajú kvapôčkovou nákazou, pri vysokej chorobnosti a nízkej prevencii vznikajú epidémie. Inkubačná doba vzniku chrípky je aj niekoľko hodín až 2 dni . Zaujímavosťou je, že vírus chrípky sa udrží na kľučke dverí aj 3 hodiny. Aby sme predišli epidémiám, tu je niekoľko rád:

• udržiavať psychickú pohodu u seba a u detí( dobrá psychika = dobrá imunita)
• racionálna strava s obmedzením živočíšnych tukov a zvýšeným prísunom rastlinných zložiek, hlavne ovocia a zeleniny/ človek má 32 zubov a len 4 sú na spracovanie živočíšnej potravy/
• správny pitný režim/ 75% ľudského organizmu tvorí voda/
• očkovanie vybraných skupín obyvateľstva, prípadne homeopatická prevencia 

Ako odlíšiť chrípku od prechladnutia?
Príznaky                               Prechladnutie                                   Chrípka
nástup príznakov                     postupný                                         náhly
výtok z nosa                               častý                                           zriedkavý
kýchanie                                    časté                                           zriedkavé
kašeľ                                         neskôr                                        od začiatku
bolesť hrdla                                častá                                          niekedy
bolesť hlavy                              niekedy                                          častá
bolesť kĺbov a svalov                 mierna                                          častá
bolesť na hrudi                    žiadna alebo mierna                           častá
telesná teplota                        mierne zvýšená                              vysoká
zimnica                                          zriedkavá                             od začiatku
doba pretrvávania                           3-4 dni                                  6-7 dní


autorka: MUDr. Beáta Nemčoková

Foto: ZAT

Najčastejšie detské ochorenia v zimnom období
Najčastejšie detské ochorenia v zimnom období

Najčastejšie detské ochorenia v zimnom období


Časopis IMIDŽ

IMIDŽ - magazín pre zdravie, krásu, štýl, módu a rodinu

  • Vychádza 1. v mesiaci.
  • Vydáva: Ing. Daša Balogová - KAPA DAB, Prešov.
  • Šéfredaktor: Ing. Michal Balog, CSc.Spriatelené odkazyIMIDŽ - magazín pre zdravie, krásu, štýl, módu a rodinu | Vychádza 1. v mesiaci | Vydáva: KAPA DAB, Ing. DAŠA BALOGOVÁ, Prešov.
© Časopis IMIDŽ | wedesign - bart.sk