MAGAZÍN PRE ZDRAVIE - KRÁSA - ŠTÝL - MÓDA A RODINA

IMIDŽ logo Časopis IMIDŽ

[Psychosomatické príčiny ochorení: Anémia....]
Psychosomatické príčiny ochorení: Anémia....
celý článok
[DETI, ZOZNÁMTE SA, TO JE VÁŠ NOVÝ OTECKO]
DETI, ZOZNÁMTE SA, TO JE VÁŠ NOVÝ OTECKO
celý článok
[Apríl v lunárnom kalendári a krása]
Apríl v lunárnom kalendári a krása
celý článok
Dnes je streda 28. 06. 2017 | Meniny má Beáta

Bylinkami proti únave a napätiu

05. Apríl 2007, Marec 2007, rubrika: Výživa - Zdravie - Medicína

KOREŇ TAJGY

Suchý pakoreň tohto ázijského exportu sa podobá na lekáreň. Má k dispozícii aktivujúce biolátky s komplikovanými názvami ako triterpen-saponiny, steroid-glycosidy, lignany a deriváty kávovej kyseliny. Štúdie dokazujú, že extrakty koreňa tajgy zaháňajú únavu a môžu zlepšovať koncentráciu a výkonnosť ako aj pamäť. Ponúkajú sa kvapky, dražé a tabletky s vysoko koncentrovaným extraktom, prášok, alebo odvary voľného koreňa.

VALERIÁNA

Pomocník pri zaspávaní ako jarný budíček? Znie to paradoxne, ale funguje to. Únava, ktorá nás prepadne cez deň, totiž často pochádza zo zlého spánku. Telo si ešte nezvyklo na to, že s dlhšou dennou viditeľnosťou je menej produkovaný hormón spánku melatonín. Čaj valeriány, kvapky alebo dražé zlepšujú nočný spánok a človek je potom fit na nasledujúci deň.

PÚPAVA LEKÁRSKA

Nie veľmi žiaduca pre majiteľov trávnikov, pretože sa ťažko odstraňuje, ale označenie „burina“ si nezaslúži. Bohato poskytuje vitamíny (A, B a C) ako aj kalcium a železo. Okrem toho obsahuje horké látky triesloviny, ktoré povzbudzujú trávenie a látkovú výmenu. V ľudovom liečiteľstve sa púpava považuje za čističa
krvi a slúži tiež na prečistenie organizmu, ideálna na jarnú očistnú kúru. Mladé listy možno pripraviť ako šalát (predtým na pár minút ponoriť do studenej vody – to odstráni ľahko nahorklú chuť). Extrakt z koreňa alebo listov sa v lekárni predáva aj vo forme kvapiek, kapsúl a dražé.

ŽIHĽAVA

Táto domácka, v priekopách a záhradách rastúca rastlina, je užitočná v prvom rade pri reumatických ťažkostiach a zápaloch močových ciest. Ale veľmi dobre slúži aj proti jarnej únave vo forme hotových preparátov alebo čaju – vďaka značnému obsahu účinných látok ako vitamín A a C, minerálnych látok (zvlášť železa), trieslovín a sekundárnych rastlinných látok ako napr. flavonoidy.

ŽERUCHA

Malá, ale veľká formou – v nenápadnej záhradnej burine sa ukrývajú okrem minerálnych látok ako kalcium a železo a veľkej porcie vitamínu C, špeciálne horčičné oleje. Tieto glukosinoláty rozháňajú baktérie a povzbudzujú telu vlastné jedov zbavujúce enzýmy. To bolo známe už v stredoveku a žerucha sa používala na jar na vnútornú očistu. Tip: vždy používať čerstvú ako koreňovú alebo šalátovú bylinku.

KOREŇ RUŽE

Táto arktická rastlina bola objavená ako prostriedok proti jarnej únave len nedávno. Jej účinná látka rosavin má stimulovať látky, ktoré slúžia na transport pamäťovej informácie. To pomáha koncentrácii a pôsobí ako mentálna stimulácia. V lekárni sa predáva ako Rhodiola Rosea.

ČO VÁS EŠTE PREBUDÍ

Kyslík super budič. Pri prechádzke, bicyklovaní alebo joge pri otvorenom okne bude vaše telo prekrvené desaťkrát násobne viac ako pri sedení doma. Pretože dýchate hlbšie, srdce bije rýchlejšie a prekrvenie svalov a mozgu rastie.
Bielkoviny Malé porcie bielkoviny (napr. odstredené mliečne produkty, strukoviny, hydina) vás udržujú fit – vďaka aminokyselinám tyrosin a treonin, ktoré posilňujú telové bunky. Zvlášť hodnotná je ryba: obsahuje jód ktorý povzbudzuje centrum energie štítnej žľazy.
Slnko a svetlo rýchlejšie znižujú hladinu melatonínu. Využite každý lúč, ale nezabudnite na ochranu pred slnkom.
Voda – Studená sprcha ráno prebudí krvný obeh. Vždy končiť so studenou sprchou.

VALÉRIA BARTKOVÁ

 

Bylinkami proti únave a napätiu


Časopis IMIDŽ

IMIDŽ - magazín pre zdravie, krásu, štýl, módu a rodinu

  • Vychádza 1. v mesiaci.
  • Vydáva: Ing. Daša Balogová - KAPA DAB, Prešov.
  • Šéfredaktor: Ing. Michal Balog, CSc.Spriatelené odkazyIMIDŽ - magazín pre zdravie, krásu, štýl, módu a rodinu | Vychádza 1. v mesiaci | Vydáva: KAPA DAB, Ing. DAŠA BALOGOVÁ, Prešov.
© Časopis IMIDŽ | wedesign - bart.sk