MAGAZÍN PRE ZDRAVIE - KRÁSA - ŠTÝL - MÓDA A RODINA

IMIDŽ logo Časopis IMIDŽ

[Psychosomatické príčiny ochorení: Anémia....]
Psychosomatické príčiny ochorení: Anémia....
celý článok
[DETI, ZOZNÁMTE SA, TO JE VÁŠ NOVÝ OTECKO]
DETI, ZOZNÁMTE SA, TO JE VÁŠ NOVÝ OTECKO
celý článok
[Apríl v lunárnom kalendári a krása]
Apríl v lunárnom kalendári a krása
celý článok
Dnes je streda 28. 06. 2017 | Meniny má Beáta

Geopatogénne zóny

01. Apríl 2008, Marec 2008, rubrika: Verte - neverte

Niektorí ľudia sa cítia unavene, zle spia, majú bolesti hlavy alebo tráviace ťažkosti a lekári príčinu ich ťažkostí nevedia určiť. A tak sú tieto stavy pripisované životnému štýlu či prepracovanosti. Je však celkom možné, že príčinou týchto ťažkostí je niečo celkom iné.

Tajomné žiarenie spod zeme
Všetky spomínané zdravotné komplikácie totiž spôsobuje dlhodobejší pobyt v priestore s narušeným geomagnetickým poľom Zeme. Takzvané geopatogénne zóny pôsobia na ľudí skryto. Mnohí teda ani netušia, že zlý spánok, únava a problémy s trávením nepochádzajú z nadmerného zaťa ženia v práci ani z hektického životného štýlu. Geopatogénne zóny vznikajú v miestach prúdenia podzemnej vody, bývalých riečisk, močiarov, v lokalitách s rádioaktívnym podložím, v miestach vedenia vysokého napätia a inžinierskych sietí. Spravidla majú tvar pruhu, ktorý vyžaruje istý druh škodlivého žiarenia. Pre človeka predstavujú veľmi silný stres, ktorý zasahuje do celého organizmu a postupne dochádza k rozladeniu bioenergetického systému. Prechádzanie týmito zónami nie je nebezpečné. Problémy nastávajú, až keď si do patogénnej zóny umiestnime napríklad kreslo, v ktorom pravidelne sedávame, alebo posteľ. Poniektorí môžu v tejto zóne mať umiestnené aj svoje pracovisko.


Vplyv škodlivých zón

Tak ako sa líši naša obranyschopnosť, rozdielne pociťujeme aj účinky škodlivého pôsobenia patogénnych zón. Je známe, že deti, chorí ľudia a tehotné ženy reagujú na výskyt žiarenia citlivejšie. Spravidla sú o jeden až dva stupne citlivejší. Zaznamenaný bol menší vplyv na zdravých a aktívnych ľudí, ako aj na ľudí starších než 56 rokov.
Aj patogénne zóny majú svoju stupnicu škodlivosti. Účinky prvého stupňa organizmus dokáže eliminovať. Vrcholom je dvanásty stupeň, ktorý už predstavuje smrteľné nebezpečenstvo. Platí, že čím vyšší je stupeň škodlivosti, tým kratšia doba pobytu na tomto mieste stačí na vznik zdravotných problémov. Napríklad pri prvom až treťom stupni vznikajú komplikácie až po dvanástich hodinách pobytu v danej zóne. Pri desiatom stupni na vznik zdravotných problémov stačia dve hodiny denne strávené v tejto zóne. Pri najvyšších stupňoch (11. – 12. stupeň, ktoré sa vyskytujú len veľmi zriedkavo), môže žiarenie zapôsobiť na organizmus už počas niekoľkých minút.
Ľudia, ktorí sa dlhodobo zdržiavajú v geopatogénnych zónach, prejavujú spočiatku únavu, malátnosť, či podráždenie a trápi ich nepokojný spánok. Neskôr sa prejaví znížená obranyschopnosť organizmu, rôzne alergie, chronické ochorenia, choroby vnútorných orgánov, apatia, strata fyzických a duševných síl. Pri dlhodobom pôsobení môže žiarenie geopatogénnych zón spôsobovať aj vznik zhubných nádorov.

Pomoc prútikára
Geopatogénne zóny sú všade na Zemi. Našimi domami a bytmi často prechádza aj niekoľko pruhov súčasne. Niektoré sa dokonca pretínajú a v ich priesečníku dochádza k zvýšeniu nebezpečnosti žiarenia.
Existujú ľudia s darom rozoznať a presne vymedziť nebezpečné zóny. Takýmto bioindikátorom je
aj prútikár Ing. Juraj Kozák, ktorý dokáže s pomocou virgulí určiť výskyt geopatogénnych zón, ako aj stupeň ich škodlivosti: „Bol som u jednej docentky, ktorá bývala v jednoizbovom prenajatom byte. Bola to stresovaná žena. Pôsobila na mňa ako človek, ktorý je neustále v strehu. Bolo mi veľmi čudné, že táto osoba učí deti. Zameraním som v jej byte určil dva pásy. Sama mi povedala, že v jednom z nich mala ešte donedávna posteľ. Zle sa tam však cítila, a tak ju premiestnila. Zhodou náhod presne do toho druhého pásu. Neskôr som bol aj v triede, kde učila. Zistil som, že priamo jej stoličkou prechádzal pás, ktorý pokračoval popred tabuľu, kde prednášala. Bol tam ešte jeden, ktorý tvoril s tým druhým priesečník priamo pred tabuľou. Po dvoch rokoch ma opäť zavolala, aby som jej zameral nový byt. Pri tej príležitosti som si všimol, že dáma má hladkú pleť, vystupuje oveľa prirodzenejšie a príjemnejšie, než som si pamätal z minulosti.“
Geopatogénne zóny nie je možné nijako ovplyvniť, ani eliminovať škodlivosť žiarenia. Možno sa im jedine vyhýbať. Ich výskyt dokáže zmeniť iba zemetrasenie. Ing. Juraj Kozák varuje pred tzv. odrušovačmi, ktoré ponúkajú rôzne firmy po celom Slovensku. Sám sa totiž ešte nestretol s funkčným modelom, ktorý by skutočne dokázal ovplyvniť žiarenie geopatogénnych zón. Najlepšou prevenciu je vyhýbanie sa ich pôsobeniu.
Ľudia by sa mali pokúsiť zariadiť si domácnosť tak, aby tieto pásy neprechádzali miestami, kde sa dlhodobo zdržiavajú. Najlepšie je nechať si byt zamerať odborníkom. V panelovom dome si každý byt vyžaduje osobitné zameranie týchto zón. Keďže žiarenie nesmeruje kolmo nahor, nie je pravdepodobné, že by boli geopatogénne zóny rovnako rozmiestnené v byte na prvom, aj na štvrtom poschodí.
Ing. Juraj Kozák radí najmä ľuďom, ktorí majú problémy so spánkom či chronickými bolesťami hlavy, aby počas spánku nemali za hlavou predmety, ktoré obsahujú batériu či iný zdroj prúdu. To platí aj pre rôzne kovové predmety.
Posteľ má byť umiestnená tak, aby hlava smerovala do štvrťkruhu sever – východ. Pre mamičky je zasa dôležité upozornenie, aby bábätká do postieľky ukladali hlavičkou na sever, inak sa v nej budú točiť ako strelka kompasu, kým sa samy nenasmerujú na sever.

Zvieratá žiarenie vycítia
Na výskyt miest so silným žiarením citlivo reagujú malé deti, ale aj zvieratá. Mačky majú geopatogénne zóny rady. Často si vytvoria svoje miesto na ležanie práve tam. Obľubujú ho aj včely. Práve táto lokalita je výborná na umiestnenie včelieho úľa. Iné zvieratá sa týmto miestam radšej vyhýbajú. Pán Juraj Kozák sa stretol s prípadom, keď koberček pre psa umiestnili práve v škodlivej zóne. Pes svojho pána síce vždy počúvol a išiel poslušne na svoje miesto, spať ho však našli vždy niekde inde. Po vyznačení geopatogénnych zón sa táto záhada objasnila. Inej panej zase pás prechádzal priamo cez akvárium, v ktorom mala už tretí chov rybičiek, pretože dva predošlé uhynuli. Ani tomuto sa nedarilo príliš dobre. Riešením bolo jedine premiestniť akvárium mimo pôsobenia patogénneho žiarenia.


Katarína Vavreková
Foto: archív J. Kozáka


Časopis IMIDŽ

IMIDŽ - magazín pre zdravie, krásu, štýl, módu a rodinu

  • Vychádza 1. v mesiaci.
  • Vydáva: Ing. Daša Balogová - KAPA DAB, Prešov.
  • Šéfredaktor: Ing. Michal Balog, CSc.Spriatelené odkazyIMIDŽ - magazín pre zdravie, krásu, štýl, módu a rodinu | Vychádza 1. v mesiaci | Vydáva: KAPA DAB, Ing. DAŠA BALOGOVÁ, Prešov.
© Časopis IMIDŽ | wedesign - bart.sk