MAGAZÍN PRE ZDRAVIE - KRÁSA - ŠTÝL - MÓDA A RODINA

IMIDŽ logo Časopis IMIDŽ

[Psychosomatické príčiny ochorení: Anémia....]
Psychosomatické príčiny ochorení: Anémia....
celý článok
[DETI, ZOZNÁMTE SA, TO JE VÁŠ NOVÝ OTECKO]
DETI, ZOZNÁMTE SA, TO JE VÁŠ NOVÝ OTECKO
celý článok
[Apríl v lunárnom kalendári a krása]
Apríl v lunárnom kalendári a krása
celý článok
Dnes je streda 28. 06. 2017 | Meniny má Beáta

Olivový olej - pleť a vlasy

01. Apríl 2009, marec 2009, rubrika: Móda - Umenie - Krása

Ženám z južnej časti Európy mnohokrát závidíme krásnu olivovú pleť. Veľký podiel na ich kvalitnejšej a krajšej pokožke má, samozrejme, podnebie v podobe väčšieho počtu slnečných dní, mora a vyššej vlhkosti vzduchu, no ženy z oblasti Stredomoria zdravý vzhľad svojej pokožky pripisujú aj olivovému oleju. Toto „tekuté zlato“, ako olivový olej s obľubou nazýval Homér, do organizmu dostávajú v dostatočnom množstve z vnútra aj z vonku.


Dodnes nie je úplne jasné, kedy a kde sa olivy po prvýkrát začali pestovať. Niektoré zdroje tvrdia, že to bolo na Kréte niekedy v rokoch 3500 až 4000 pred naším letopočtom. V antickom období ho ľudia podobne ako dnes využívali nielen v kuchyni ale aj ako liek, kozmetický prípravok, či náplň do olejových lámp. Rozšírený bol najmä názor, že dodával silu a predlžoval mladosť. Sparťania sa ním dokonca celí natierali pred rôznymi športovými podujatiami, aby tak podporili krásu mužského tela. Mnohých možno prekvapí skutočnosť, že olivy sú vlastne ovocím a olivový olej je teda ovocným džúsom. Vzduch, teplo a svetlo mu nerobia dobre, preto je olivový olej vhodné skladovať v uzavretej fľaši a na chladnejšom a tmavšom mieste, ale nie v chladničke. Najvhodnejším materiálom pre jeho uskladňovanie je farebné sklo, porcelán alebo nehrdzavejúca oceľ, nikdy nie plasty, pretože z plastov je olej schopný absorbovať polyvinylchloridy. Olivový olej je dostupný v rôznej kvalite. Najkvalitnejším je extra panenský olivový olej, ktorý sa vyrába lisovaním za studena a vďaka tomu, že je spracovávaný najmenej, zachováva si najväčšie množstvo nutričných látok. Olivový olej je ďalším z radu antioxidantov, spomaľujúcich starnutie organizmu. Vďaka nemu je pokožka vláčna, jemná, žiarivá a pružnejšia. Olivový olej výrazne pomáha pleti najmä v zime, kedy aj inak mastná pleť pod vplyvom zimy a mrazu stráca vlhkosť. Podľa typu vašej pleti si jeho účinok na pokožku môžete vyskúšať v kombinácii s ďalšími produktmi aj na sebe, stačí si vybrať niektorú z nasledujúcich masiek.

Masky pre normálnu pleť

Zmiešajte polievkovú lyžicu netučného tvarohu s čajovou lyžičkou olivového oleja a pridajte aspoň jednu čajovú lyžičku šťavy z petržlenu. Dôkladne premiešanú zmes naneste na tvár prípadne aj krk a nechajte účinkovať približne 15 až 20 minút. Táto maska pleť vyživí a zjemní. Ak si chcete maskou zároveň prečistiť pleť, môžete vyskúšať tento uhorkový variant. Potrebovať budete šťavu z približne polovice uhorky, jednu čajovú lyžičku olivového oleja a rovnaké množstvo kyslého mlieka. Všetko dôkladne zmiešajte, naneste na tvár a krk a zmyte studenou vodou po asi 20-tich minútach.

Masky pre suchú pleť
Malú cibuľu upečte spolu so šupkou v rúre. Upečenú cibuľu olúpte, rozmixujte, a k nej pridajte po jednej čajovej lyžičke medu a olivového oleja. Dôkladne premiešané naneste na pleť, ktorú opláchnite po asi 20- tich minútach. Ak ste si mysleli, že mať na pleti fazuľu je niečo nezvyčajné, mýlili ste sa. Na prípravu tejto masky totiž potrebujete 5 až 6 uvarených bielych fazúľ, ktoré čo najdôkladnejšie rozmixujte a pridajte k nim po čajovej lyžičke olivového oleja a citrónovej šťavy. Naneste na tvár na približne 20 minút a potom opláchnite teplou vodou. Okrem toho, že maska zásobí pleť vitamínmi má aj vedľajší, bieliaci účinok. Maska pre mastnú pleť Na túto masku budete potrebovať múku, kyslé mlieko a, samozrejme, olivový olej. Zo všetkého použite približne
jednu čajovú lyžičku, pridajte malé množstvo soli a chvíľu miešajte. Po nanesení nechajte na tvári pôsobiť 20 minút a pleť opláchnite teplou vodou. Táto maska pomáha odstraňovať z pokožky prebytočný maz, tá je po jej použití jemnejšia a hladšia.


Maska pre citlivú pleť
Citlivá pleť je v zime ešte citlivejšia a ľahšie sa podráždi. Nasledujúca maska pleť vyživí a upokojí. Stačí keď rozmixujete malý kúsok banánu s približne rovnakým množstvom uhorky a pridáte jednu čajovú lyžičku olivového  oleja. Na tvári masku nechajte približne 30 minút a
opláchnite studenou vodou. Pleť bude jemná a vyživená.


Ďalšie použitie
Najmä v zime a v období medzi jednotlivými ročnými  obdobiami môžete mať problémy so suchou pokožkou chodidiel a rúk. Naozaj najjednoduchším liekom je pred spánkom výdatne vmasírovať olivový olej do pokožky, navliecť si bavlnené ponožky a rukavice a vydržať takto do rána. Odmenou bude jemná a hladká pokožka. Ak máte rada kúpeľ pred spaním, skúste si do vody pridať aj dve polievkové lyžice olivového oleja. Ak sa chcete pred spaním uvoľniť a zrelaxovať, levanduľový aromatický olej vám pomôže utíšiť zmysly.


Olivový olej a vlasy
Olivový olej je výborným pomocníkom v boji so suchými a poškodenými vlasmi. Prostredníctvom masiek, ktorých zložkou je aj olivový olej vlasy posilníte, dodáte im výživu a zlepšíte ich elasticitu. Účinok masky, ktorú si pripravíte doma sa zosilní tým, že neobsahuje žiadne chemické prísady, a preto vlasom naozaj pomôže. Nasledujúce masky sú určené pre všetky typy vlasov, pri množstve použitých surovín berte ohľad aj na dĺžku svojich vlasov. Banánovo-olejová maska
Zmiešajte jeden banán, jedno celé vajce, tri polievkové lyžice medu, rovnaké množstvo mlieka a päť polievkových lyžíc olivového oleja. Celé to dôkladne premiešajte, naneste na vlasy a nechajte pôsobiť 15 až 30 minút. Vlasy potom umyte jemným šampónom a upravte bežným spôsobom.


Avokádovo-olejová maska
Na prípravu tejto masky budete potrebovať dužinu zrelého avokáda, polievkovú lyžicu medu a dve polievkové lyžice olivového oleja. Masku krémovej konzistencie naneste na vlasy a približne po 20-tich minútach zmyte jemným šampónom.Vajcovo-olejová maska
Rozšľahajte päť polievkových lyžíc olivového oleja s dvoma celými vajcami. Jemne naneste na vlasy a zabaľte vlasy do alobalu alebo potravinovej fólie. Takto nechajte pôsobiť minimálne 30 minút, potom umyte. Vďaka teplu sa olej lepšie vstrebe do vlasu, a tým sa jeho účinky znásobia.


Olejovo-medová maska
Táto maska je založená len na olivovom oleji a mede. Zmiešajte tri polievkové lyžice oleja s dvoma lyžicami medu. Rovnako ako pri predchádzajúcich maskách naneste na vlasy a zabaľte do fólie alebo alobalu. Po 30- tich minútach umyte šampónom.


Teplá olejová maska
Posledným, časovo najnáročnejším spôsobom, ako zlepšiť kvalitu vlasov je použitie teplého oleja. Ten je potrebné zohriať tak, aby nebol úplne horúci, masírovaním naniesť na vlasy a pokožku hlavy, a tú potom obaliť potravinárskou fóliou, alobalom, prípadne kúpacou čiapkou. Takto nechajte pôsobiť celú noc a ráno vlasy dôkladne umyte šampónom.

Autor: (saš)

Foto: ZAT

Olivový olej - pleť a vlasy
Olivový olej - pleť a vlasy


Časopis IMIDŽ

IMIDŽ - magazín pre zdravie, krásu, štýl, módu a rodinu

  • Vychádza 1. v mesiaci.
  • Vydáva: Ing. Daša Balogová - KAPA DAB, Prešov.
  • Šéfredaktor: Ing. Michal Balog, CSc.Spriatelené odkazyIMIDŽ - magazín pre zdravie, krásu, štýl, módu a rodinu | Vychádza 1. v mesiaci | Vydáva: KAPA DAB, Ing. DAŠA BALOGOVÁ, Prešov.
© Časopis IMIDŽ | wedesign - bart.sk