MAGAZÍN PRE ZDRAVIE - KRÁSA - ŠTÝL - MÓDA A RODINA

IMIDŽ logo Časopis IMIDŽ

[Psychosomatické príčiny ochorení: Anémia....]
Psychosomatické príčiny ochorení: Anémia....
celý článok
[DETI, ZOZNÁMTE SA, TO JE VÁŠ NOVÝ OTECKO]
DETI, ZOZNÁMTE SA, TO JE VÁŠ NOVÝ OTECKO
celý článok
[Apríl v lunárnom kalendári a krása]
Apríl v lunárnom kalendári a krása
celý článok
Dnes je piatok 21. 07. 2017 | Meniny má Daniel

Rubrika: Z ľudských osudov[Z MÚROV DOMU AJ Z ÚST SA SYPALA ŠPINA]

Z MÚROV DOMU AJ Z ÚST SA SYPALA ŠPINA

07. 05. 2009, , rubrika: Z ľudských osudov

Daniela nechcela veriť vlastným ušiam. Zbystrila sluch, zdalo sa jej, že z diaľky počuje svoje meno. „To vari nie je pravda,“ prebehlo jej mysľou. „Veď pätnásť rokov so mnou neprehovorila!“ Ale áno, bol to hlas jej matky. Priškrtený, vystrašený, čoraz nástojčivejší. „Danááá, poď sem...“ Vybehla do záhrady, odkiaľ sa ozýval hlas. Matka sedela na dne obráteného vedra. So zhrbeným chrbtom oboma rukami objímala nohu práve na mieste, kde sa spája s trupom.


[Trpké duše bez morálky]

Trpké duše bez morálky

01. 04. 2009, marec 2009, rubrika: Z ľudských osudov

Na začiatku tohto príbehu bol obyčajný inzerát v novinách. Človek, ktorý sa za ním skrýval, sľuboval, že ak mu niekto požičia istú, dosť vysokú sumu na dva mesiace, vráti mu ich s 25 percentným úrokom. Každý súdny človek by sa nad tým iba pousmial, ale Katarínu ten inzerát priťahoval ako magnet. Hneď si vyrátala, o koľko by sa zvýšil jej kapitál. Spolu s úrokmi by to bolo presne toľko, koľko potrebovala na rekonštrukciu kúpeľne, po ktorej už dávno túžila. Zohrievala vystrihnutý inzerát v dlaniach, dlho sa rozhodovala. Nakoniec neodolala vnútornému nutkaniu a zodvihla telefón


[Boľavá duša nielen zo samoty]

Boľavá duša nielen zo samoty

09. 03. 2009, FEBRUÁR 2009, rubrika: Z ľudských osudov

Práve bola pri kuchynskom stole, keď ju to poriadne pichlo v hlave a akási neznáma sila ju zhodila na zem. Už si myslela, že sa jej hlava celkom rozpadne. Zvíjala sa od bolesti, ale našla v sebe toľko síl, aby sa priplazila k telefónu. Zodvihla slúchadlo, ale vypadlo jej z ruky, telo zlyhávalo. Vyťukať číslice by bol v tejto chvíli nadľudský výkon, s tým si vôbec nevedela rady. Sedela na zemi s čudne pokrčenými nohami, keď sa odrazu ozvalo ostré zvonenie. „Bože, to je záchrana,“ blyslo jej mysľou a pomaly, koncentrovane zodvihla slúchadlo a priložila ho k uchu. „Ahoj, mami,“ počula synov hlas akoby z diaľky. „Počúvaj ma,“ vstúpila mu do reči. „Niečo sa so mnou stalo, okamžite príď!“ Hlas mala prerývaný, možno tichší ako inokedy, na dlhé reči nemala dosť síl. Aj tón, čo u nej nebolo zvykom, mal znaky prosby. Keď vošiel, ležala pokrčená na zemi, neďaleko dverí. Na otázky nebolo dosť času, videl, že je zle. „Dokážeš chodiť?“ opýtal sa dôrazne, v nádeji, že mu dobre rozumie. Pokývala ramenami, pochopil, že to môžu skúsiť.


[Zrútené vzťahy]

Zrútené vzťahy

Šimon prežíval duševné muky.Od „udalosti“ ubehli už tri týždne, ale jeho utrpenie bolo stále intenzívnejšie. Najprv si myslel, že je to len Blankin úlet, krátka avantúra, ktorá hip-hop pominie. Ibaže Blanka mu celkom jasne povedala, že s ním – so Šimonom chce zostať v priateľských vzťahoch, ale všetko ostatné je minulosť, ku ktorej sa už nechce vracať. „Ako môžeš zahodiť pätnásť rokov života? A to ti vôbec nechýbam?“ pýtal sa nechápajúc, so začudovanými očami. „Vieš kedy si mi najviac chýbal?“ celkom vecne sa opýtala Blanka. „Cez Vianoce. Vtedy som bola najsmutnejšia, aj to bolelo.“ Šimon vedel, že je to tak, ale nedalo sa inak. Veď doma mal ženu a dve deti. Odísť od nich práve cez Vianoce, na to nejestvovala výhovorka.


[Z nemocničnej postele]

Z nemocničnej postele

10. 12. 2008, November 2008, rubrika: Z ľudských osudov

Leží na krajnej posteli, vychudnutý, na pohľad biedny, v hlave má priehlbinu v tvare malej misky. Okolo členkov sa červená ochrana z mäkkej penovej hmoty, aby ho netlačili kostičky. „Otvorte ústa, pán docent, tak...,“ prihovára sa mu sestrička pri raňajšom, obedňajšom aj večernom kŕmení. Keď prehltne tých pár lyžičiek, ktoré ho majú udržať pri živote, otočí hlavu nabok, že už viac nechce, že s jedením skončil. Trpezlivo znáša tento stav, aj keď sám nie je schopný zmeniť ani polohu a nemá dosť síl povedať ďakujem aspoň niekomu z tých ľudí, ktorí sa mu snažia situáciu zmierniť. Často za ním chodí dcéra, ticho sedí pri lôžku držiac ho za ruku. Z času na čas mu utrie pot z čela, jemne ho zodvihne a priloží mu pohár vody k ústam.


[Trápenia a radosti z podhodených kostí]

Trápenia a radosti z podhodených kostí

01. 11. 2008, Október 2008, rubrika: Z ľudských osudov

Desať dní mala trvať dovolenka v peknom hoteli obkolesenom horami. Pre tých, ktorí sa chceli kochať východom slnka, ktoré sa postupne guľatilo a zlatlo spoza pahorkaktiny, púšťali krehké, jemné piesne, určené iba pre citlivé ucho pripravené vstať do ticha. „Karolínka, vstávaj, poď, stojí to za to!“ tíško sa prihováram mladej spolubývajúcej. Zamrví sa, dáva o sebe vedieť, ale ja dobre viem, že nevstane ani dnes, rovnako ako včera, predvčerom a ani po ďalšie rána. Napriek tomu sa nevzdávam. Chcem, aby ocítila silu rozpuku, keď šero ustupuje jasu a z tieňov vystupujú bytosti svetla. Karolínka sem prišla hlavne preto, aby si odpočinula. V jej predstavách to bol predovšetkým spánok, a ten si výdatne užívala. Dokázala prespať celé dopoludnie po raňajkách, popoludnie po obede, iba večer po jedle si ešte chvíľu posedela, aby po takých dvoch hodinkách opäť zaľahla do postele.


[Bublajúce myšlienky Izabely K.]

Bublajúce myšlienky Izabely K.

01. 09. 2008, Júl - August 2008, rubrika: Z ľudských osudov

Nazrieť do hĺbky rodinných vzťahov, až tam, kde sa napína koža a často sa pod ňou vytvoria hrbolce či vyvreliny, nebýva každodenná udalosť. Často až potom, keď pohár pretečie a darmo z neho odpíjate, on stále preteká, potom sa dá hlbšie nahliadnuť do chvíľ, ba i rokov, v ktorých sa pospletané udalosti prelínajú, valia sa alebo len jemne prechádzajú jedna cez druhú a zrazu je všetko inak ako bolo na začiatku.


[Ako môže žena prežiť svoje tehotenstvo a pôrod prirodzeným spôsobom]

Ako môže žena prežiť svoje tehotenstvo a pôrod prirodzeným spôsobom

01. 07. 2008, Jún 2008, rubrika: Z ľudských osudov

Dve detičky, ktoré aj medzi množstvom ľudí využili každú chvíľu, aby sa mohli pritúliť k mamke alebo jej objať kolená v stoji, sa nedali prehliadnuť. Tieto deti nezažili stres z pôrodu, rovnako ako ich matka Jana Ivanecká.


[Z ulice sa dá dostať]

Z ulice sa dá dostať

03. 06. 2008, Máj 2008, rubrika: Z ľudských osudov

Humenčanovi Robovi ťahá na 23. Hľadá si miesto v živote. Neľahká úloha... Zákerná choroba v útlom detstve totiž poznačila jeho ďalší osud. „Prekonal som detskú mozgovú obrnu. Keď som mal asi deväť mesiacov, matka si všimla, že nepohybujem pravou stranou,“ hovorí. Okrem troch tried strávených v špeciálnej škole mu choroba okresáva možnosti aj dnes. „Je ťažké nájsť si prácu, keď mám prostredne postihnutú pravú ruku. Mám ju takmer nefunkčnú. Okrem toho mám všetko v poriadku,“ ponáhľa sa dodať bez úsmevu.


[Poriadne zamotané pradivo]

Poriadne zamotané pradivo

03. 06. 2008, Máj 2008, rubrika: Z ľudských osudov

vana akoby ani nepatrila do rodiny, do ktorej sa narodila. Vždy bola akási iná, svojrázna, a už od malička jej v hlave krúžili myšlienky, že tak ako jej rodičia ona veru nebude žiť. Stávalo sa, že aj niekoľko dní doma jedli iba suché zemiaky alebo holý chlieb. Otca ako rušňovodiča neplatili najhoršie, aj výplatu dal manželke celú, ale...


stránka 1 z 3
staršie články

Časopis IMIDŽ

IMIDŽ - magazín pre zdravie, krásu, štýl, módu a rodinu

  • Vychádza 1. v mesiaci.
  • Vydáva: Ing. Daša Balogová - KAPA DAB, Prešov.
  • Šéfredaktor: Ing. Michal Balog, CSc.Spriatelené odkazyIMIDŽ - magazín pre zdravie, krásu, štýl, módu a rodinu | Vychádza 1. v mesiaci | Vydáva: KAPA DAB, Ing. DAŠA BALOGOVÁ, Prešov.
© Časopis IMIDŽ | wedesign - bart.sk