MAGAZÍN PRE ZDRAVIE - KRÁSA - ŠTÝL - MÓDA A RODINA

IMIDŽ logo Časopis IMIDŽ

[Psychosomatické príčiny ochorení: Anémia....]
Psychosomatické príčiny ochorení: Anémia....
celý článok
[DETI, ZOZNÁMTE SA, TO JE VÁŠ NOVÝ OTECKO]
DETI, ZOZNÁMTE SA, TO JE VÁŠ NOVÝ OTECKO
celý článok
[Apríl v lunárnom kalendári a krása]
Apríl v lunárnom kalendári a krása
celý článok
Dnes je piatok 21. 07. 2017 | Meniny má Daniel

Rubrika: Z praxe psychológa[DETI, ZOZNÁMTE SA, TO JE VÁŠ NOVÝ OTECKO]

DETI, ZOZNÁMTE SA, TO JE VÁŠ NOVÝ OTECKO

12. 05. 2009, , rubrika: Z praxe psychológa

Rozpad rodiny je bezpochyby nesmiernou traumou pre všetkých jej členov. S určitosťou môžeme povedať, že najviac sa dotýka detí, pre ktoré je ideálne, ak počas svojho vývinu majú zabezpečenú prítomnosť matky aj otca. V prípade rozvodu býva zvykom, že z otca sa v tom lepšom prípade stáva „víkendový“ otec, no sú aj situácie, keď vzťah medzi dieťaťom a otcom zostáva nenaplnený. Nech už má absencia otca v rodine akýkoľvek dôvod, jedno miesto v rodine zostáva hluché, neobsadené. Problém nastáva vtedy, ak sa žena - matka zoznámi s novým mužom, s ktorým sa rozhodne žiť a ocitne sa pred situáciou, ako to povedať deťom a či s tým budú súhlasiť.


[ŽIARLIVOSŤ – STOHLAVÁ OBLUDA]

ŽIARLIVOSŤ – STOHLAVÁ OBLUDA

01. 04. 2009, marec 2009, rubrika: Z praxe psychológa

Žiarlivosť je veľmi zákerný problém, pretože má veľa podôb. Na prvý pohľad sa môže prejavovať jasnými rysmi, skrýva však v sebe množstvo pocitov, ktoré neraz súvisia s inými problémami ako so samotným žiarlením. Žiarlivosť niekedy býva vyprovokovaná situáciou, v ktorej sa náš partner neprimerane správa, a to je pre nás podnet na žiarlivostný výstup. Flirtovanie, koketéria, či everné správanie partnera môže byť pre žiarlivca doslova rozbuškou. Inokedy partner nemusí urobiť vôbec nič, a napriek tomu zažíva trvalé žiarlenie zo strany svojej polovičky. Najnebezpečnejšou podobou žiarlenia je patologická žiarlivosť, ktorá nepotrebuje podnet, impulz, či nejakú reakciu. Ide pri nej o žiarliveckú posadnutosť, ktorá je hlboko vkorenená do osobnostnej charakteristiky žiarlivca. Vyviera z vlastných žiarliveckých bludov a myšlienok, ktoré sú nevyvrátiteľné žiadnym rozumným argumentom.


[Láska na celý život]

Láska na celý život

02. 03. 2009, FEBRUÁR 2009, rubrika: Z praxe psychológa

Ľúbiť sa po celý život. Je to vôbec možné? Mnohí si povedia, že je to obyčajné klišé, utópia, ktorá reálne neexistuje, čoho dôkazom sú neustále zvyšujúce sa počty rozvodov. Ďalší trochu zapochybujú a povedia si, že keby mali po boku iného partnera, vedeli by si to predstaviť. Nakoniec sú aj takí, ktorí súhlasne prikyvujú, že v takom vzťahu žijú. Neviem odhadnúť percentuálny pomer medzi týmito troma skupinami, ale jedno viem určite, mať celoživotný vzťah plný lásky nie je utópia. Jeho aktéri si však musia rozumieť, vážiť si jeden druhého a vzájomne sa rešpektovať.


[Voľný čas]

Voľný čas

Ľudia vstupujúci do manželstva majú o fungovaní tejto inštitúcie rôzne predstavy. Zároveň disponujú rôznymi očakávaniami - reálnymi, no často sú to očakávania aj nereálne. Okrem toho, že každý v páre dúfa, že v ich manželstve bude všetko fungovať ako v pôvodných rodinách, riadia sa aj tzv. „manželskými mýtami“, ktoré sú nerealistické, no bežne rozšírené predstavy o manželstve. Medzi najčastejšie patria mýtus o večnej nemeniacej sa láske dvoch ľudí, mýtus o stálom manželskom šťastí, o absolútnom porozumení manželov, či mýtus o tom, že manželia majú robiť všetko spolu a mali by tráviť spolu všetok svoj voľný čas.


[Hypochonder]

Hypochonder

15. 12. 2008, November 2008, rubrika: Z praxe psychológa

Ak sa opýtate ľudí, čo si najviac vážia, takmer každý odpovie, že svoje zdravie. Veď len ak sme zdraví, môžeme plnými dúškami využívať všetky možnosti, ktoré nám život ponúka. Je prirodzené, že ak ochorieme, navštívime lekára a podstúpime liečbu, ktorá nás môže uzdraviť, alebo aspoň priblížiť k pocitu zdravia. Niektorí ľudia kvôli strachu z lekárov podstupujú samoliečbu, respektíve popierajú, že by niečím trpeli, len aby nemuseli navštíviť lekára. Existujú však ľudia, ktorí sa svojím zdravím zaoberajú takmer každú minútu svojho bytia. Túžia po zdraví, je to ich primárne želanie, pretože sú presvedčení o tom, že sú chorí. Paradoxom je, že sú úplne zdraví.


[Víkendový otec]

Víkendový otec

01. 11. 2008, Október 2008, rubrika: Z praxe psychológa

Rozvod býva veľmi náročnou a stresujúcou situáciou. Jeho priebeh závisí od toho, aký postoj voči sebe zaujmú rozvádzajúci sa. Buď si urobia zo života peklo, alebo pochopia, že vyčerpali všetky možnosti konštruktívneho spolužitia a dokážu spolu komunikovať o oddelení domácnosti tak, aby si čo najmenej ubližovali. Rozvodom v konečnom dôsledku najviac trpia deti, pretože sú svedkami hádok, kriku, zlosti, plaču a nešťastia. Ak sa k tomu pridá aj „boj o dieťa“, nikto nevyjde zo súboja ako víťaz. Tento boj pozná iba porazených.


[Ženské zlozvyky]

Ženské zlozvyky

02. 10. 2008, September 2008, rubrika: Z praxe psychológa

Možno sa pamätáte, pred niekoľkými mesiacmi som písal o tom, že vo vzájomnom spolužití ženy a muža existujú zlozvyky a prehrešky mužov, ktoré vedia naše nežnejšie polovičky poriadne rozčertiť. Kvôli nim vzniká veľa nedorozumení, hádok, ba aj rozvodov. Aby sme dámam nezostali nič dlžní, pokúsim sa priblížiť niekoľko zlozvykov našich partneriek, ktoré vedia poriadne naštartovať mužský hnev.


[O tom, aké je dôležité mať správne meno...]

O tom, aké je dôležité mať správne meno...

01. 10. 2008, September 2008, rubrika: Z praxe psychológa

Proti tomu, že je potrebné dieťa správne pomenovať, nemá asi nikto námietky. Čo však máme chápať pod pojmom “správne“?


[KEĎ ROZPRÁVANIE BOLÍ]

KEĎ ROZPRÁVANIE BOLÍ

01. 09. 2008, Júl - August 2008, rubrika: Z praxe psychológa

Nedorozumenia medzi ženou a mužom sú večnou témou. Rozličný spôsob uvažovania muža a ženy, ich rôzne potreby, iné videnie sveta, rozličné priania neraz vedú k vzájomnému nepochopeniu.


[KEĎ NEVERA BOLÍ...]

KEĎ NEVERA BOLÍ...

01. 07. 2008, Jún 2008, rubrika: Z praxe psychológa

Život sa dá prežiť rôznymi spôsobmi. Niektorí veria, že náš osud je spečatený dopredu, všetko čo nás postretne máme dávno predurčené, iní vravia, že za svoj život sme zodpovední sami a je na nás, čo prežijeme a akým smerom sa vyberieme.


stránka 1 z 4
staršie články

Časopis IMIDŽ

IMIDŽ - magazín pre zdravie, krásu, štýl, módu a rodinu

  • Vychádza 1. v mesiaci.
  • Vydáva: Ing. Daša Balogová - KAPA DAB, Prešov.
  • Šéfredaktor: Ing. Michal Balog, CSc.Spriatelené odkazyIMIDŽ - magazín pre zdravie, krásu, štýl, módu a rodinu | Vychádza 1. v mesiaci | Vydáva: KAPA DAB, Ing. DAŠA BALOGOVÁ, Prešov.
© Časopis IMIDŽ | wedesign - bart.sk