MAGAZÍN PRE ZDRAVIE - KRÁSA - ŠTÝL - MÓDA A RODINA

IMIDŽ logo Časopis IMIDŽ

[Psychosomatické príčiny ochorení: Anémia....]
Psychosomatické príčiny ochorení: Anémia....
celý článok
[DETI, ZOZNÁMTE SA, TO JE VÁŠ NOVÝ OTECKO]
DETI, ZOZNÁMTE SA, TO JE VÁŠ NOVÝ OTECKO
celý článok
[Apríl v lunárnom kalendári a krása]
Apríl v lunárnom kalendári a krása
celý článok
Dnes je piatok 21. 07. 2017 | Meniny má Daniel

Rubrika: Zaujímavosti[Calcium má lepší účinok večer]

Calcium má lepší účinok večer

12. 05. 2009, , rubrika: Zaujímavosti

Pohár teplého mlieka večer pomáha nielen pri zaspávaní, ale brzdí aj pravdepodobný nočný rozklad kostí. Vedci z inštitútu pre výživu v Kieli zistili, že ženy po menopauze profitujú zo zvýšeného obsahu vápnika v mlieku hlavne večer. 85 žien vo veku medzi 53. a 65. rokom pili 2 týždne každý večer 175 ml fermentovaného mlieka. V tomto čase sa znížili parametrové hodnoty rozkladu kostí v moči, a to alkalickej fosfotázy. Obohatenie mlieka vápnikom a inými látkami ako napr. fruktooligosacharidmi nemalo žiaden doplňujúci efekt. Rozklad kostí u žien po menopauze redukuje hlavne večerný konzum mlieka. Či je alebo nie je mlieko obohatené nejakými látkami, podľa dr . Berit Marten, nehrá žiadnu rozhodujúcu úlohu. Dodávajúci potenciál má pravdepodobne len večerný konzum. Podľa jej výsledkov brzdí nefermentované mlieko rozklad kostí rovnako ako fermentované. Ako ochranu pred osteoporózou by mali ženy v prvých rokoch po menopauze prijať viac calcia vo forme mlieka a mliečnych výrobkov. Odporúčaná dávka je pre dospelých 1000 mg calcia na deň.


[Zdravá káva?]

Zdravá káva?

12. 05. 2009, , rubrika: Zaujímavosti

Pravidelné pitie kávy znižuje u žien riziko mŕtvice. Prišli na to vedci v najnovšej štúdii. Tie ženy, ktoré pili štyri a viac šálok kávy denne, mali až o 20% nižšie riziko ochorenia ako ženy, ktoré pili menej ako jednu šálku mesačne. Pitie dvoch až troch šálok denne znížilo riziko o 19% a pitie jednej šálky päť až sedemkrát týždenne znížilo riziko o 12%. Odborníci skúmali údaje 83 076 žien, ktoré sa tejto štúdie zúčastnili. Výskum začal v roku 1980 u žien, u ktorých sa nevyskytla mŕtvica, ochorenie srdca, cukrovka alebo rakovina.


[Nestačí pozitívne myslieť, pozitívne treba žiť, alebo ako to dosiahnuť]

Nestačí pozitívne myslieť, pozitívne treba žiť, alebo ako to dosiahnuť

01. 04. 2009, marec 2009, rubrika: Zaujímavosti

Zobudíme sa pri milovanej osobe. Svieti slnko. Je krásne ráno. Dostaneme krásne kvety. Ráno niekto nás milo pozdraví. Mali sme nádherný deň. Mali sme super večeru. Videli sme krásny film. Mali sme úžasný sex. Zažijeme niečo pekné. Pozitívne pocity sa ukazujú nielen na tvári. Je jedno čo to vyvolalo, naše telo sa dostane do stavu vzrušenia. Podľa najnovších vedeckých výskumov sa oplatí hlbšie sa venovať týmto pocitom. Dnes dokonca už je možné šťastie si aj zmerať. Keď prežívame stav šťastia, tak v našom tele rýchlejšie prúdia červené krvinky. Frekvencia úderov srdca môže narásť aj niekoľkonásobne. Telesná teplota sa zvýši. Pokožka je mierne vlhká. Svaly máme uvoľnenejšie. Takto vyzerá šťastie.


[Hromnice – očistné sviatky]

Hromnice – očistné sviatky

02. 03. 2009, FEBRUÁR 2009, rubrika: Zaujímavosti

Hromnice sú tradičným ľudovým označením kresťanského sviatku Očisťovania Panny Márie alebo Obetovanie Ježiša v chráme a slávia sa 2. februára, teda 40. deň po narodení Ježiša Krista. Názov Hromnice je odvodený od sviečok, ktoré veriaci považovali za symbol Ježiša Krista. Tento sviatok prešiel radom premien. Už v predkresťanskom období bol tento deň v celej Európe považovaný za veľmi dôležitý. Najstaršie pomenovanie pochádza z Grécka Hypopante Kyriou - Stretnutie s Pánom.


[Nový rok a obyčaje našich predkov]

Nový rok a obyčaje našich predkov

01. 02. 2009, DECEMBER2008-JANUÁR2009, rubrika: Zaujímavosti

Prišli sme k vám s koledami, zelenými vetvičkami. Z potuliek ďalekých ideme a Dobrú novinu vám nesieme. Veľa lásky si doprajte a spolu s nami spievajte. Nech vás všetkých žehná Boh a zašle šťastný nový rok. História osláv Nového roka. Najstarší rímsky kalendár, ktorý mal len desať mesiacov, sa začínal prvým marcom. Svedčia o tom aj pôvodné názvy mesiacov, ktoré Rimania odvodili od rímskych výrazov pre čísla od jedna do desať. Po prvý raz oslavovali obyvatelia antického Ríma nový rok 1. januára v roku 153 pred naším letopočtom. V tej dobe mal rímsky kalendár už dvanásť mesiacov a začínal sa dňom, keď do svojej funkcie nastupovali najvyšší úradníci Rímskej republiky. Nový dátum osláv nedodržiaval každý, niektorí oslavovali nový rok stále 1. marca. V roku 46 pred naším letopočtom zaviedol Július Cézar nový, tzv. juliánsky kalendár. Legendárny panovník Ríma ustanovil 1. január prvým dňom nového roka.


[Vianoce a zdravie]

Vianoce a zdravie

01. 02. 2009, DECEMBER2008-JANUÁR2009, rubrika: Zaujímavosti

Ako sa blíži obdobie vianočných sviatkov, veľmi ľahko sa zabúda na zásady týkajúce sa zdravia, ktoré ste sa počas roka snažili dodržiavať. Veľa jedla, alkoholu a nedostatok fyzického pohybu prispievajú k lenivosti. Prečítajte si nasledujúce rady, ktoré vám pomôžu v tom ako minimalizovať negatívne stránky Vianoc.


[Fakt alebo mýtus?]

Fakt alebo mýtus?

01. 02. 2009, DECEMBER2008-JANUÁR2009, rubrika: Zaujímavosti

Sú mobilné telefóny nebezpečné voči medicínskym prístrojom? Je med vhodný pre ľudí s alergiami? Vďaka kultúre, internetu a neinformovaným kamarátkam a blízkym, niekedy je veľmi ťažké oddeliť fakt a fikciu. Ponúkame vám vysvetlenia niekoľkých mýtov. Mobilné telefóny sú v nemocniciach nebezpečné, pretože rušia lekárske prístroje. Fakt: Telefonovanie na nesprávnom mieste môže zasahovať do prístrojov, akými sú kardiostimulátory, rôzne lekárske prístroje, ventilátory. Prišli na to lekári v holandskej štúdií. Keď umiestnili telefón len pár centimetrov od zariadenia, až 43% z nich spôsobilo elektromagnetický zásah. Tretina z toho predstavovala potenciálne ohrozenie pacienta. Správajte sa bezpečne a radšej použite telefónny automat, keď ste v nemocnici alebo na návšteve príbuzného, ktorý tam leží.


[Obľúbená hudba je zdravá]

Obľúbená hudba je zdravá

01. 02. 2009, DECEMBER2008-JANUÁR2009, rubrika: Zaujímavosti

Obľúbená hudba je zdravá pre srdcovocievny systém. Jej tóny podľa štúdie publikovanej v USA rozširujú cievy. Vedci potvrdili, že pozitívne emócie , napr. smiech, prospievajú cievam. A aj hudba tieto pozitívne emócie vyvoláva. V štúdii 10 študentom púšťali hudbu, ktorá človeka „robí najšťastnejším“ a následne sa sledoval vplyv hudby na srdcovo-cievny systém. Študentom púšťali ich obľúbenú hudbu, ťažkú hudbu, relaxačnú a takú, ktorá vyvoláva smiech. Ukázalo sa, že priemer ciev sa pri obľúbenej hudbe rozšíril o 26%, zatiaľ čo pri ťažkej hudbe sa zúžil o 6%. Pri počúvaní veselej hudby sa cievy rozšírili o 19 %, relaxačná hudba rozšírila cievy len o 11%.


[Spoločenské obyčaje našich predkov - Priadky]

Spoločenské obyčaje našich predkov - Priadky

10. 12. 2008, November 2008, rubrika: Zaujímavosti

Priadky boli po stáročia skvelou príležitosťou na spoločenské stretnutia ľudí, ktorých hlavnou pracovnou náplňou bolo pradenie. Pradenie bolo oddávna považované za najtypickejšiu ženskú prácu, ktorou sa zaoberali v ranom stredoveku nielen poddané ženy, ale aj meštianky a šľachtičné. Dokazuje to napríklad aj rodová postupnosť s o z n a č e n í m pôvodu vyjadrená slovným spojením „po raslici“ a „po meči“.


[Prečo sa smejeme?]

Prečo sa smejeme?

10. 12. 2008, November 2008, rubrika: Zaujímavosti

Už bábätka tešia svojich rodičov žiarivým úsmevom. To, že sa bábätka smejú skôr ako sa vedia hovoriť, sedieť alebo liezť, spočíva v tom, že sa to nemusia učiť. Usmievanie je vrodené a univerzálne. Usmievanie má stimulujúci a tým aj posilňujúci účinok na celkový ľudský organizmus. Štúdie kardiológov Univerzity Maryland Medical Center hovorí, že ľudia so zmyslom, pre humor robia mnoho v predchádzaní srdcovému infarktu.


stránka 1 z 8
staršie články

Časopis IMIDŽ

IMIDŽ - magazín pre zdravie, krásu, štýl, módu a rodinu

  • Vychádza 1. v mesiaci.
  • Vydáva: Ing. Daša Balogová - KAPA DAB, Prešov.
  • Šéfredaktor: Ing. Michal Balog, CSc.Spriatelené odkazyIMIDŽ - magazín pre zdravie, krásu, štýl, módu a rodinu | Vychádza 1. v mesiaci | Vydáva: KAPA DAB, Ing. DAŠA BALOGOVÁ, Prešov.
© Časopis IMIDŽ | wedesign - bart.sk